2017 KOSGEB Hibe ve Kredileri

By | 27 Mart 2017

Bildiğiniz KOSGEB projesi olan veya var olan işini büyütmek isteyen girişimcilere hibe ve kredi desteği veriyor.2017 yılında bu destek miktarları oldukça arttı.2016 yılında 50 bin tl hibe ve 100 bin tl sıfır faizli kredi alma şansınız vardır.Sizde iş kurmak için veya işinizi büyütmek için hibe ve kredi almak istiyorsanız.Bu yazıyı dikkatlice okuyun.Bu yazıda sizlere nasıl hibe ve kredi alabileceğinizi ,nereye başvurmanız gerektiğini açıklayacağım.

2017 Yılında Hibe ve Kredi Alma Şartları Nelerdir?

İş kurmak isteyen veya işini büyütmeyi isteyen girişimciler.50 bin tl hibeden yararlanmak için ilk yapması gereken şey;KOSGEB’in girişimcilik kurslarına katılmaktır.Bu kurslarda uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmektedir.Bu girişimcilik eğitimleri her il ve ilçede belirli tarihlerde yapılmaktadır.Bu tarihler hakkında daha detaylı bilgi için kosgbeb’in resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kurslara katılmak için önceden başvuru yapmanız gerekmektedir.Başvuruyu bulunduğunuz şehrin İş-Kur yada KOSGEB birimlerinden yapabilirsiniz.Bu kursları başarılı bir şekilde tamamladığınız taktirde 50 bin tl’ye kadar alma şansınız olan hibe desteğinden yararlanabilirsiniz.

2017 devlet destekleri

KOSGEB Nedir?

Devletin girişimcilerin önünü açmak için açtığı bir kurumdur.Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığına baplıdır.

Devlet bu şekilde başarılı projelerin kaybolmasın önüne geçmek istiyor.İyi projeler devletin de gelişmesi için önemli olduğundan dolayı çok yüksek miktarlarda destek veriliyor.

Bunun için girişimcilik kursunda Başarlı olduktan sonra iyi bir proje ile KOSGEB’ başvurmanız gerekmektedir.

2017 Yılında KOSGEB’e Başvuru Nasıl Yapılır?

Kosgeb’e başvuru çok meşakatli bir süreçtir.İyi bir strateji ile hareket edilmez ise hibe veya kredi alma şansınız az olacaktır.Dikkat etmeniz gereken çok fazla husus vardır.Bunların hepsini bir yazıda açıklamak çok zor olacaktır.Hibe Almak istiyorsanız iyi bir destek almanız gerekiyor.Çünkü ilk yapacağınız başvuru başarılı olmazsa ,sonra yapacağınız başvuruların da başarılı olma şansı az olacaktır.

Birçok kişi bu yüzden hibe ve danışmanlık bürolarına başvuruyor.Bu büroların bazıları çok başarılı ve tecrübeli fakat bazıları değil.Hepsine  güven olmuyor.Bunun dışında oldukça yüksek bir komisyon alıyorlar.Alacağınız hibenin birkaç bin lirasını onlara vermeniz lazım.

Bürolara ihtiyacınız olmadan da nasıl başvuru yapacağınızı öğreten bir eğitim seti var.Hibe ve krediler rehberi ile hibe ve kredi alma sürecinde bilmeniz gereken bütün bilgileri alabilirsiniz.Ayrıca eğitim setinin en  büyük artısı ücretsiz danışmanlık hizmetidir.Bürolar danışmanlık hizmeti için birkaç bin lira talep ederken ,hibe ve krediler rehberi eğitim setini satın alanlar ücretsiz danışmanlık hizmeti de alabiliyor.

kosgeb logo

Hibe almak için iyi bir proje yapmanız lazım.Peki nedir bu iyi proje.Hangi projeler destek alır?

Bunun cevabını öğrenmek için daha önce hibe almış projelere bakmanız gerekmektedir.Bu proje örneklerini hibe ve krediler rehberi içerisinden görebilirsiniz.Yapmanız gereken bu projelere bakarak kendi projenizi buna benzer bir hale getirmek.

Örneğin bazı bölgelerde hayvancılık ile ilgili projeler daha çok desteklenir.Bulunduğunuz bölgenden hibe alan insanların ne tür projeler yaptığını öğrenenin.

Devletin verdiği böyle bir destek varken ,artık projem var sermayem yok demeyin.

Projeniz varsa onu hayata geçirin.