Devlet Hibeleri Nasıl Alınır?

By | 12 Aralık 2016

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Projeniz ya da bir fikriniz var ve hibe kredi almak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Girişimcilerin en çok dikkat etmesi gereken kısımlar bu yazıda yer alacak. Bu yazımızda hibe kredi alımı nasıl olmaktadır bunu anlatacağız. Bu oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Çünkü hibe kredi alma konusunda karşımıza çok fazla prosedür ve detay çıkmaktadır. Bunun sebebi hibe ya da kredi almayı zorlaştırmak değildir. Buradaki amaç en uygun fikrin hayata geçirilmesidir. Yani projenin desteklenmesi tamamen size bağlı bir durumdur.

kosgeb yeni girişimci desteği

İş kurmak isteyen girişimcilerin hibe ya da kredi desteği almasının bazı yöntemleri bulunur. Bunlar şöyledir:

– Hibe destekleri ya da girişimcilik danışmanlık şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Danışmanlık şirketleri, projenin hazırlanması aşamasından başvuru aşamasına kadar her konuda size yardımcı olacaktır. Ancak bu hizmetler karşılığında danışmanlık hizmeti alınmaktadır. Danışmanlık ücretinin miktarı alacağınız hibe ya da kredinin oranına göre değişebilmektedir. Üstelik hibe ya da krediniz onaylanmasa dahi bu ücret alınmaktadır.

hibe krediler kitabı

Hibe Krediler Kitabı

– Bir diğer yol ise Hibe ve Kredi Rehber Kitabı’dır. Size yardımcı olabilecek, daha önce söylenmeyeni anlatacak en etkili kaynaktır. Kılavuz, uzun yıllar boyunca danışmanlık hizmetinde bulunmuş uzman bir ekip tarafından hazırlanmıştır. Kılavuz size başvuru ve proje hazırlama kısımlarında destek olabilecek şekilde düzenlenmiştir. Bu kitabı okuyarak öğrendikleriniz sayesinde kendinize danışmanlık edebilirsiniz.

Çoğu kişi günün birinde kendi iş yerinin sahibi olmak ister. İş yeri açma konusunda, işin sektörü konusunda hayali olan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu hayalini gerçekleştirmek isteyenlerin çoğu zaman yeterli sermayesi bulunmamaktadır. Zaten bu nedenle iş yeri açma konusunda bir hayal gözüyle bakmaktadırlar. Ancak bu döngü artık değişmiş gibi görünüyor. Pek çok projesi bulunan ama iş yerini açabilmek için yeterli sermayesi bulunmayan kişiler için devlet destekli pek çok kredi bulunuyor. Bu krediler sayesinde iş yeri açma konusunda dev bir eşik atlatılmış oluyor. Ancak önemli olan projenizin ne kadar beğenildiği. Ne kadar iyi bir projeniz varsa kredi ya da hibe alma şansınız da o kadar yüksektir.

Ülkemizde sivil toplum kuruluşlarına, belediyelere ve girişimci vatandaşlarımıza verilen hibe ya da kredilerin sayısı günden güne artmaktadır. Ancak bu sayı artmasına rağmen henüz hibe ya da kredi alma konusu çok fazla bilinen bir alan değil. Bu konu hakkında çoğu girişimci hiçbir şey bilmiyor. Yasal süreç ve prosedürler hakkında bilgiye sahip olunmadığı için devletin hibe ya da kredi imkanlarından faydalanılamıyor.

Hibe ya da kredi almanın önemli noktası başvuruda bulunmak değildir. Özensiz ve bilinçsiz bir halde formlar doldurularak hibe ya da kredi alınamaz. KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra en ufak bir hatada hibe ya da kredi başvurunuz iptal olmaktadır. Yapacağınız sonraki başvurularda da kabul edilme şansınız azalmış olur. Yani bu zor ve dikkat isteyen bir süreçtir.