Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

By | 16 Şubat 2017

Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet, genç girişimcilerinin iş yeri açma planlarını gerçekleştirebilmeleri adına kredi desteğinde bulunmaktadır. Genç girişimcilere verilen bu destek ile ekonomiye katkı yapmalarının önü açılmaktadır. Peki bu kredi nereden ve nasıl alınmaktadır? Bu yazımızda genç girişimcilere devletin verdiği kredi desteğiyle alakalı bilgiler vereceğiz. Bu kredi KOSGEB eliyle verildiği için yazının devamı KOSGEB ile alakalı olacak.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet KOSGEB aracılığıyla genç girişimcilere kredi desteğinde bulunmaktadır. Ancak bu krediyi almanın bazı şartları vardır. İlk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekmektedir. Bu ücretsiz eğitimin giderlerini İŞ-KUR karşılamaktadır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almayan kişiler kredi imkanlarından faydalanamamaktadır. Bu eğitimler ücretsiz olmakla beraber üniversite bitirmiş ve üniversitede girişimcilik dersi almış kişilerin eğitimi almalarına gerek yoktur. İlk olarak tüm girişimcilere müracaatlarında eleme ve yeterlilik testleri yapılmaktadır. Bu testleri başarıyla geçen girişimciler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi için kayıt kısmına alınır ve kurslara katılımları sağlanır. Bu kursları başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde kredi imkanından faydalanmaları mümkün değildir.

2017 devlet destekleri

Eğitim Sonrası Süreç

Bu eğitim sürecinin başarılı ile tamamlanması sonrası girişimciler iş yerlerini açabilmek için kredi başvurusunda bulunabilirler. Ancak bu aşamada da bazı şartlar mevcuttur. Eğitimi başarı ile geçen girişimciler kredi başvurularını yapabilmek için öncelikle bir iş planı hazırlamak zorundadır. Kredi alıp alamayacakları bu iş planı değerlendirildiğinde belli olacaktır. Bu nedenle iş planı oldukça önemlidir. İş planınız onaylanmadan kredi imkanlarından faydalanmanız mümkün değildir.

devlet teşvikleri nasıl alınır

İş planı aşamasını da başarı ile tamamlayan genç girişimci artık kredi başvurusu için son aşamaya gelmiş demektir. Yapılması gereken birkaç işlem kalmıştır. İş planını hayata geçirmek isteyen genç girişimci, KOSGEB veri tabanına kaydolmak zorundadır. Siteden bir kullanıcı adı ve şifre alarak sisteme girmeli ve sistemde bulunan kobi beyannamesi ile bilgi dokümanını çıktı olarak alması gerekmektedir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra Girişimcilik Destek Programı aşamasına geçilmiş demektir.

Girişimcilik Destek Programı

Tüm bu aşamaları başarı ile tamamlayan genç girişimci, KOSGEB programları içinde yer alan ve yeni işletme kurmayı planlayan kişiler için hazırlanan Girişimcilik Destek Programı’ndan yararlanmaya hak sahibi olur. Bu programın destek limiti her yıl arttırılmaktadır. Özellikle seçim dönemleri bu destek programları üstünden vatandaşlara vaatler verilmektedir. Bu programda da diğer sektörlerde olduğu gibi ülke genelinde yer alan hiçbir il fark gözetilmeksizin desteklenmektedir. Tüm bu şartları yerine getiren vatandaşların kurmuş oldukları iş yerleri için yalnızca açılış aşamasında değil, daha sonraki dönemlerde de çeşitli destekler alınabilir. Ancak bu bir devlet imkanı olduğuna göre öncelikle herhangi bir sigorta borcunuzun olmaması gerekir. Aksi takdirde bu imkanlardan faydalanmanıza imkan yoktur. İşte tüm bu şartları yerine getiren genç girişimci kurduğu iş yeri ile yükselmeye hazırdır.