Hayvancılık İçin Hibe Desteği Alınabilir mi?

By | 7 Nisan 2017

Hayvancılık Hibe ve Kredi Destekleri

Tarım ve hayvancılık alanında girişimde bulunan ya da girişimde bulunmak isteyen kişi ve kurumlara belirli şekillerde kredi desteği sunulmaktadır. Bu kredi destekleri devlet teşvikli olabildiği gibi özel bankalar aracılığı ile de verilmektedir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var KOSGEB programı dahilinde hayvancılık ile ilgili olarak kredi desteği sunulmamaktadır. Ancak belirli maddeler dahilinde olan (bu maddeler malzeme alımını içermektedir) girişimlere KOSGEB kredi vermektedir. Hayvan alımı için kredi veren tek devlet kurumu Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığıdır. Kurum 2016 yılında genç çiftçi kredisi vermiştir. 30000 TL olan bu kredi geri ödemesiz ve oldukça kolay bir başvuru koşulu ile gerçekleşmiştir. Devlet desteğinin dışında uygun koşullarla bazı bankalar kredi fırsatı sunmaktadır. Bu krediler sayesinde; kanatlı hayvancılık , büyük ve küçükbaş hayvancılık alanında kullanım yapabilirsiniz

kosgeb nedir

kosgeb

Kredi Veren Bankalar

Ziraat Bankası çeşitli alanlarda kredi fırsatı sunuyor. Alanlar şu şekilde sıralanabilir;

*Damızlık süt ve sığırcılığı kredi programı

*Arıcılık kredisi

*Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık kredisi

*Kombine sığır yetiştiriciliği kredisi.

Büyükbaş hayvancılık kredisinden faydalanmak isteyen girişimciler, 10 ile 50 adet arasında hayvan satın alması gerekmektedir. Bunların yanı sıra kuracakları tesisin alt yapı ihtiyacı içinde bu krediyi kullanabilirler. Küçükbaş hayvanda ise bu sayı koyunda 50 , keçide 25 adettir. Küçükbaş hayvancılık alt yapı tesisinde bulunması gereken malzemeler içinde bu kredi kullanılmaktadır.

Besi Çitliği kurmak

Besi Çiftliği

Şekerbank, modern hayvancılığa destek sunmak adına besicilik ve süt sığırcılığı kredi programları düzenlemektedir. Genel olarak fatur bedelinin yüzde 75 oranında destek sağlayan banka, uzun ödeme planları ile de girişimcileri rahatlatmaktadır. 60 aya kadr vade sunan banka ayrıca, yılda bir toplu ödeme imkanı da sunmaktadır.

Finansbank süt hayvancılığı kredisinde, giderlerin yüzde 85 i oranında kredi desteği sunmaktadır. Krediyi 24 ayda geri ödeyebilir, 3 ya da 6 aylık toplu ödeme periyotlarından faydalanabilirsiniz.

Bunların dışında 2016 ve 2018 yılları arasında uygulanacak bazı devlet destekli hayvancılık yatırımları bulunmaktadır. Kanun kapsamındaki bu destek ve teşvikler şöyle;

DAMIZLIK DÜVE YETİŞTİRİCİLİĞİNİN DESTEKLENMESİ;

damızlık düve yetiştiriciliği yapan hayvancılık işletmelerinin kurulması, ülkemizin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin yurt içinden karşılanması, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması, sermayenin ülke içerisinde kalmasını sağlayacak yatırımların desteklenmesi adına oluşturulmuştur. Bu kapsamdan, Türkvet sistemine en az 3 yıl kayıtlı aktif sığır işletmesi olan üreticilerin, bireysel veya bir arada yapacakları, 500 adet kapasiteye sahip, projeli sütçü, etçi veya kombine saf ırk damızlık düve üretimi ve ticari gebe düve satışı için sağlık sertifikasına sahip yeni işletme kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitelerinin 500 baş üzeri olacak şekilde artırılmasını içermektedir. Bu konu ile ilgili detaylar daha sonra ilan edilecektir. Başvuruları ise Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı almaktadır.