Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

By | 5 Aralık 2016

Hibe Destek Nasıl Alınır?

Tavuk çiftliği, büyükbaş dana, inek, düve ya da küçükbaş keçi, koyun kredisi verilerek hayvancılık yapan vatandaşlarımıza destek verilmektedir. Bu krediler sıfır faizli olmaktadır.

Çoğu bankada olduğu gibi Ziraat Bankası da hayvan kredisi imkanı sunmaktadır. Ancak Ziraat Bankası’nın diğer bankalara göre bazı avantajları vardır. Kamu bankası olması ve dolayısıyla devletin hayvancılığı destekleme girişimlerini sunması bu avantajlardandır.

Ziraat Bankası, zirai kredilerde sıfır faizle yem, hayvan, traktör, mazot ve alet edevat alımları için kredi imkanı sunmaktadır. Köylüler, Ziraat Bankası’nın istediği bazı şartları sağlaması halinde ya sıfır faizle ya da %4 gibi düşük bir faizle hayvancılık kredisi imkanından faydalanabilirler. Alınması öngörülen hayvanın cinsine göre istenen şartlar değişse de hayvan alacak kişi bu şartları sağlaması halinde kolaylıkla kredi imkanından yararlanabilir.

Hayvan Kredisi Başvurusu İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Ziraat Bankası da her bankanın yaptığı gibi kredi imkanı sunduğu çiftçilerden ilk olarak verdiği parayı teminat altına alabilmek için bazı şartları sunarak istekte bulunmaktadır. Bu şartlar kısaca şöyledir:

– Talep edilen hayvan kredisinin miktarı oranında taşınmaz ipotek gösterilmelidir.

– Krediyi alabilmek için çalışan iki kişiden bordroları ile birlikte kefil olmaları istenmektedir.

– Eğer krediyi talep eden kişi hali hazırda hayvancılık yapmakta ise hayvanlarının küpe numaraları istenmektedir. Hayvan küpeleri üstünden gerçekleştirilen kredi başvurusu sonrası banka, hayvanlara bakım hanelerinin incelenmesi adına bir bilir kişi göndermektedir. Gönderilen bilir kişinin raporu göz önüne alınarak başvuru yapılan hayvan kredisiyle alınacak hayvanın da şartları uygunsa başvuru onaylanmış olur ve kredi tutarı en kısa sürede mevduat hesabına aktarılır. Bu kredinin geri ödemeleri ise tamamıyla başvuruyu yapan kişinin talepleri doğrultusunda belirlenir. Kredi başvurusu yapan kişi talep etmesi halinde bu krediyi 3 ay sonra ya da 9 ay sonra ödeyebilmektedir.

Hayvan Kredisiyle Alınacak Hayvanda Aranan Şartlar Nelerdir?

Devlet desteği ile hayvancılık kredisi alacak kişinin alınmasını planladığı hayvanların yaşına, cinsine ve doğum sayısına dikkat edilir. Alınacak hayvanın cinsi oldukça önemli bir kriterdir.

Ülkemizde dönemler halinde devletin düzenlediği teşvik kredileri ile çiftçilere faizsiz ya da hibe hayvan kredisi alma imkanı sunulmaktadır. Bu imkan sunulurken bazı şartlar istenmektedir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu bu imkanları sağlamada aracılık eden kurumların başında gelir. Dana, inek, koyun, düve, keçi, ördek, kaz, tavuk ve bıldırcın alımına ek olarak kırsal alanda gerçekleştirilecek pek çok yatırım için hibe hayvan kredisi imkanı sunar. Bu hibelerin kapsamına tarım makine alımlar ve traktör alımları da girmektedir. Bu krediler ile çiftçilerin ekonomik olarak ferahlamasını ve ülke ekonomisine de katkı sağlama imkanlarının artmasını sağlamak öncelikli amaçtır. Bu kredilerde kolay ödeme imkanları sunularak çiftçileri zorlamamaya çalışılır. Bu kredilerin sektöre büyük hareketlilik kattığı bilinmektedir.