Kosgeb Destekleri Nasıl Alınır?

By | 10 Nisan 2017

İş kurmak isteyen girişimcilere yönelik devlet destekli yardımların başında gelen KOSGEB Destek ve hibe kredileri, bir çok girişimcinin hayalindeki işi gerçekleştirmek için fırsat oluyor. Başvurması oldukça kolay olan Kosgeb destekli hibe ve krediler bir çok iş alanını içine kapsmaktadır. Kosgeb destek ve hibe kredilerinin kapsamına girmeyen küçük işletme girişimlerini şu şekilde sıralayabiliriz; büyükbaş ve küçükbaş hayvan alım satım ve ticareti (geliştirme, büyütme ve buna benzer kapsam dışında) , otomobil alım – satım, kiralama ve buna benzer araçların alım – satım ve kiralama işlerinin yapılması, alkollü içecekler ve tekel mamüllerinin üretimi, satımı, muhasebecilik, müşavirlik gibi işler, otobüs firması ve nakliyecilik, emlakcılı ve aracılık hizmetleri gibi sektörler Kosgeb destek ve hibelerinden faydalanamamaktadır. Bahsedilen alanların dışındaki tüm sektörel girişimler için kredi desteği ve hibe almak mümkün.

kosgeb destekleri nasıl alınır

Kosgeb Desteklerinden faydalanmak için en temel şartların başında , KOSGEB’in düzenlediği girişimcilik kurslarına katılmış olmak gerekli. Bu kurslar 32 saat sürmekte ve girişimcilik ile ilgili temel doğrular anlatılmaktadır. Bu kursun sonunda katılımcılara verelin belge başvuru için yeterli. Kosgeb destek ve hibelerinde gözden kaçırılmaması gereken çok temel bir durum var. Kosgeb, sıfırdan bir işletmeyi kurmak için para desteği sağlamamaktadır, kurulmuş ya da kurulmakta olan işletme adına belli rakam aralığında destek sunmaktadır. Kosgeb’in sunduğu desteği şu şekilde özetleyebiliriz; öncelikle işi kuruyorsunuz, ardından yaptığınız tüm masraf kalemlerini faturalandırıyorsunuz, bu faturalandırmanın ardından Kosgeb’ e başvurarak yaptığınız harcamanın yüzde yetmişlik dilimini geri alıyorsunuz. Bu ortalama bir orandır. Belirli bölgelerde ve cinsiyete göre bu oran artış göstermekte ya da düşmektedir. Güncel dilimleri görmek için Kosgeb’ e ait internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kosgeb’in sunduğu para desteği ilgili işletmenin hesabına yatırılabildiği gibi destek alan kişiye ait hesaba da yatırılabilmektedir. Kosgeb’ den alınacak destek banka borcu olan girişimcilere engel teşkil etmemektedir. Bu yardım ve kredi miktarı 100.000 TL’ye çıktığı zaman bankalardan teminat mektubu istenmektedir, sadece böyle bir durumda sıkıntı yaşanabilmektedir. 50.000 TL’ lik yardımlarda her hangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

kosgebten iş kuracaklara bir destek daha

Kosgeb kredilerinden faydalanmak için en temel şart olan girişimcilik kursları  Ülkemizdeki her şehirde belirli zaman dilimlerinde düzenlenmektedir. İzmir’ de aldığınız bir girişimcilik sertifikası, ülkemizin başka bir şehrinde de geçerliliğini sürdürmektedir. Kosgeb başvurularından faydalandıktan üç yıl sonra tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

Kısacası Kosgeb başvurusu için hali hazırda birişletme sahibi olmanız, ya da kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekli. Bu işlemin ardından Krediden faydalanmak için girişimcilik kursuna kayıt yapmalı ve kurs sonunda bu girişimcilik sertifikasını edinmiş olmalısınız. Bundan sonraki süreçte başvuru zamanında KOSGEB’e ait siteye kayıt yaptırıyorsunuz ve ilgili alanları doldurarak başvurunuzu tamamlıyorsunuz. Sizlerde hayalinizdeki işi geliştirmek ve devletin sıfır faizli kredi desteğinden faydalanmak için hemen başvuruda bulunun.