KOSGEB Destekleri Nasıl Alınır?

By | 14 Kasım 2016

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Yeni bir projeniz var ve iş kurmayı düşünüyorsanız, kendi işinizin patronu olmayı istiyorsanız KOSGEB kredi ya da hibe desteklerinden faydalanarak işinizi kurabilirsiniz.

KOSGEB, girişimcilere kendi işlerini kurmaları için ödenekler sağlamaktadır. Girişimcilik Destek Programı ile 50.000 bin TL’lik hibe desteği sağlanmaktadır. İşletmenizi kurabilmeniz için verilen bu kuruluş desteği ile ofis malzemeleri, işletmenin 12 aylık gideri gibi konularda da KOSGEB desteği bulunmaktadır. Bu harcamalar için ilk başta ödemeyi siz yaparsınız. Ancak daha sonra bu ödemeleri faturalandırarak KOSGEB’den 50.000 TL’ye kadar çıkabilen geri ödemeyi alabilirsiniz. Peki bu KOSGEB hibe kredisi nasıl alınabilmektedir? Yazımızın devamında bundan bahsedeceğiz.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB bünyesinden hibe ya da kredi desteği alabilmeniz için ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimi almış olmanız gerekmektedir. KOSGEB bir şart olarak sunduğu bu eğitimi ücretsiz bir şekilde vermektedir. Eğitim toplamda 70 saat sürmektedir.

Ancak üniversite okuduysanız ve üniversitede 56 saat ve üzeri bir girişimcilik dersi aldıysanız sertifikanızı eğitim görmeden de alabilirsiniz. Bu eğitimlerin ne zaman yapılacağına dair tüm bilgileri KOSGEB’in internet sitesindeki duyurular kısmından takip edebilirsiniz.

devlet teşvikleri nasıl alınır

İş Planı Hazırlama

Uygulamaları girişimcilik eğitimi başarıyla tamamlandığı takdirde sertifikanızı alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada işletmeniz için bir iş planı hazırlamanız gerekmektedir. İş planınız kabul edilirse KOSGEB’den destek alabilirsiniz. İş planı bu konuda en önemli faktördür. Değerlendirme aşamasında iş planınız çok önemli bir yer tutar.

Standart bir iş planında yapmanız gereken şey işletme faaliyetleri ile ilgili bilgi vermektir. Detaylı bilgiler için konu hakkında yardım da alabilirsiniz.

kosgeb destekleri nasıl alınır

Destek Başvuru Süreci

İş planı hazırlama aşaması tamamlandıktan sonra destek başvurusu yapabilirsiniz. İş planınız ve diğer gerekli evraklar ile birlikte KOSGEB birimine başvuru yapmanız gerekir. Destek başvurunuz, bilgi, belge ve şekil açısında ön değerlendirmeye alınmaktadır. KOSGEB bu değerlendirmeyi yaparken iş planınıza yoğunlaşmaktadır. Değerlendirmeyi yapan birim, ön değerlendirme sonrası iş planını kurula sunmaktadır. Kurul ise bütçe imkanları başta olmak üzere teknoloji kullanılabilmesi, yenilikçi olması, katma değeri yüksek olan ürün veya hizmetleri üretebilmesi gibi pek çok kriteri göz önüne alarak iş planınızı değerlendirir.

Kurulun değerlendirmesi sonucu iş planınız kabul edilir, düzeltilmesi istenir veya reddedilir. Sonuç girişimciye bildirilir. Başvurunuz onaylandı ise yapmanız gereken şey KOSGEB veri tabanına kayıt olmaktır.

Veritabanına Kayıt

Kurul iş planınızı onayladı ise KOSGEB veritabanına kayıt işlemi yapmanız gerekmektedir.

hibe başvurusu 2017

İnternet sitesi üzerinden veritabanına kayıt için öncelikle bir kullanıcı adı ile parola almanız gerekmektedir. Bu kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girerek Kobi Beyannamesi’ni doldurmalısınız. Daha sonra birimin isteyeceği birkaç belgeyi KOSGEB’e teslim etmelisiniz.

Tüm bu işlemlerin ardında hibe ya da kredi almaya hazırsınız demektir. İşletmenizin gelişimi için bu hibe ya da krediyi kullanabilirsiniz.

Hibe Kredi Nasıl Alınır