Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

By | 22 Nisan 2017

Kosgeb Destklerinde Nasıl Faydalanılır?

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri , Sanayi Geliştirme İdaresi Başkanlığı ) Yılın belirli dönemlerinde, bir çok girişimciye faizsiz kredi desteği ve yüzde doksana kadar geri ödemeli hibe desteği sunmaktadır. Temel amacı, ekonominin temel taşı olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimini sağlayarak ayakta tutmak ve büyümelerine destek olmak olarak açıklayabiliriz. Her yıl binlerce girişimci bu destekler sayesinde firmalarını büyütmekte ve gelişmektedir.

kosgeb logo

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

*KOSGEB kredisi almak için en temel şart , idare tarafından , belirli zamanlarda düzenlenen girişimcilik kursuna katılmış olmak ve kurs sonunda verilen sertifikayı edinmek. Bu kurs, girişimcilik ve şirket gelişimi ile ilgili detayları anlatmakta ve kredinin kullanımı, desteklerin programlanması ile ilgili olarak öneriler sunmaktadır. 32 saat süren bu kurs ülkemizin her ilinde düzenlenmektedir. Her hangi bir ilde aldığınız sertifika ise tüm Türkiye’ de geçerlidir.

*Bir diğer temel şart ise işletmnizin hali hazırda açık olması ya da kurulum işlemlerinin tamamlanmış olmasıdır. Kosgeb sıfırdan bir iş kurmak için destek olmaz, var olan içiniizi geliştirmek ve iileriye yönelmeniz için destek olmaktadır.

*Destek oranları bölgeye ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Kadın girişimcilerde maksimum destek oranı yüzde doksanken, erkek girişimcilerde maksimum destek oranı yüzde yetmiş olarak belirlenmiştir. Bu oranın yüksekliğinin temel nedeni ise az olan kadın girişimci sayısını arttırmak olarak özetlenebilir. Bölgeye görede destek oranları artmaktadır. Özellikle doğu bölgelerindeki girişimler için destek oranları yüksektir.

kosgeb yeni girişimci desteği

*Banka teminatı 100.000 TL ‘lik kredilere kadar istenmemektedir. Bu rakamın üstüne çıkan miktarlarda devlet banka teminatı isteyebilir ve banka borcu olan girişimciler için bazen sıkıntı yaşanabilmektedir.

*Kosgeb tarafından destek aldıktan sonra 3 yıl boyunca işletmenizi kapatamazsınız. Bu 3 yıl zarfı içinde belirli aralıklarla denetimler yapılmaktadır.

*Kredi desteğinin ve hibe programlarını temel işleyişi şu şekildedir; işletmeyi kur ——–başvuru yap——- masrafları faturalandır————Kosgeb belirli miktarı (en çok yüzde doksan) geri ödesin.

*Kosgeb destek programları ve kredileri bazı işletme alanları için kesinlikle verilmemektedir.

Bu alanlar;

-hayvancılık, büyük baş ve küçükbaş hayvan alım satım işleri.

-Araç satış ve kiralama yapan işletmeler. otobüs işletmeciliği yapan firmalar.

-Emlakcılık ve aracılık hizmeti veren kurum, kişi ve işletmeler.

-Alkollü içecek satışı , tütün ve mamülleri üretim ve satışı yapan işletmeler.

*Kosgeb ; reklam ve tanıtım, ilgili fuarlara katılım için yapılacak masrafların da yarısını ödemektedir.

Kosgeb’ den alınan kredi iki yıl sonra ödenmeye başlamaktadır. Bu kredi sekiz eşit taksitle 3 ayda bir olarak yatırılmaktadır. Kredi alamk isteyen girişimciler veritabanına kayıt yaptırdıktan sonra beanname güncellemelerini yaparak başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Devletin sunduğ bu gelişim fırsatından yararlanmak için sizlerde mutlaka Kosgeb’ in sitesinden ve ilgili duyurulardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. bol kazançlar.