KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

By | 9 Aralık 2016

Hibe Desteği Almak İçin Neler Yapılmalı?

Esnaflar ile kobi statüsünde olan iş yeri sahiplerinin KOSGEB’e nasıl başvuracaklarını, KOSGEB’e başvuru şartlarını, gerekli olan evrakları ve pek çok bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı bankalardan faydalanma konusunda da bilgi vereceğiz.

hibe ve kredi alma şartları 2017

KOSGEB’e Başvuru Nasıl Yapılır?

Esnaflar, hibe kredi ya da kobi destekleri imkanlarından faydalanmak için KOSGEB birimlerine başvurabilir. Kendi iş yerini kurma isteğinde olan girişimciler, KOSGEB başvuru noktaları dışında İŞ-KUR da başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. KOSGEB imkanların yararlanmak isteyenlerin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne girmesi gerekmektedir. Bu eğitime girebilmek için gerekli olan başvuruyu ise meslek odalar ya da belediyeler aracılığıyla yapabilirsiniz. KOSGEB tarafından görevlendirilen bu gibi yerler de başvuruları kabul etme yetkisine sahiptir.

Hibe Kredisi İçin KOSGEB’e Başvuru Nasıl Yapılır?

Devlet imkanları ile iş yeri açmak isteyen girişimciler KOSGEB aracılığıyla kredi imkanlarından yararlanarak iş yeri açabilirler. Ancak tabi ki bunun bazı koşulları bulunmaktadır. Kredi imkanından faydalanabilmek için bazı şartları gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir. Öncelikle krediden faydalanmak isteyen herkesin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alması gerekmektedir. Sonrasında kurulan iş yeri için kredi imkanından faydalanabilmesi için ise KOSGEB başvuru işlemlerini gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Ancak bu başvurunun yapılmasından önce internet sitesinde de yer alan birkaç başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Böylelikle sisteme kayıt olunuyor. Sistemden kullanıcı adı ve şifre alarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Süreç şu şekilde işlemektedir:

2017 devlet destekleri

– KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekir.

– Sistemde bulunan kobi beyannamesi ile bilgi dokümanının yanı sıra formların da doldurulması ve çıktılarının alınması gerekir.

– İş planına dair proje gerekir. İş yeri açmak istiyorsanız öncelikle iş fikrinizi iş planına dökmelisiniz.

Kursu bitirdiğinize dair sertifikanızı aldıktan sonra iş yeri açma imkanına kavuşuyorsunuz. Devlet destekli hibe kredisi için artık son adım KOSGEB’e başvurmaktır.

Kobi Destek Kredisi İçin KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

KOSGEB, kobi statüsünde olan vatandaşlara esnaf kredisi ve kobi destek imkanı sunar. Devlet teşvikli krediler ya da kobi destek imkanlarından yararlanabilmek için esnafların öncelikle kobi olması gerekmektedir. Kobi statüsünde olan esnaflar bağlı bulundukları meslek odalarına müracaat ederek kaydolmalıdırlar. Bu da önemli olan bir diğer kriterdir. İşte bu iki kriteri taşıyan tüm esnaflar KOSGEB veri tabanına kayıt, kobi beyannamesi ile bilgi dokümanının doldurulması ve çıktılarının alınarak iş projesinin hazırlanması sonra kredi imkanlarından faydalanabilirler.

kosgeb hibe ve kredi desteği

KOSGEB İle Anlaşmalı Olan Bankalara Faizsiz Kredi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Girişimciler için yapılan anlaşmalar doğrultusunda, KOSGEB onaylı iş planı projesi bulunan herkese Türkiye Halk Bankası tarafından 100 bin TL’den başlayarak faizsiz kredi imkanı sunuluyor. Bu yıl yapılan anlaşma sonrası 30 yaşını aşmamış ve daha önce hiç devlet hibe kredisi almamış olan herkes onaylı iş projesi olması halinde bu kredi imkanından faydalanabilir. Böylelikle iş yeri açmanın önünde hiçbir engel kalmamış olur.

Kosgeb’den hibe desteği alma konusunda daha detaylı bilgiyi “Hibe Kredi Nasıl Alınır” isimli yazımıza bakarak öğrenebilirsiniz.

2 thoughts on “KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

  1. Gulay

    Ben yeni bir is yeri acmak.istiyorum fakat kosgep hakkinda herhangi bir bilgiye sahip degilim
    Esimden emekli maasi aliyorum ve halen kendim bir sirkette calisiyorum (esim vefat etti) benim icin ne kadar faydali olacagini bilmedigimden konuyla ilgili aciklama yapacak birilerininde olmamasindan dolayi atilim yapamadim
    Yardimcinolacak birileri varsa minnettar kalirim

  2. Admin Post author

    sitemizde konu ile ilgili rehberleri bulabilirsiniz.

Comments are closed.